Zadzwoń +48 501 078 564
Zadzwoń +48 501 078 564
Prośba o kontakt

Trasa nr 3

BC - Osiedle Migdalskie - Przełęcz Karkoszczonka - Siodło pod Klimczokiem - Klimczok - Podmagóra - Sanktuarium na Górce - Centrum Szczyrku - BC;

  • Długość: 22 km
  • Trudność: średnia
  • Czas: 2 godz. bez postoju
  • Mapa: wgrana do urządzenia

Wycieczkę rozpoczynamy w wypożyczalni Bike Czyrna. Kierujemy się w dół ul. Olimpijską i po kilkudziesięciu metrach skręcamy w lewo w ul. Ondraszka, która prowadzi nas do drogi głównej – ul. Salmopolskiej. Teraz kolejny skręt w lewo, a po około 200 metrach odbijamy w prawo w ul. Widokową. Rozpoczynamy stromy, 1- kilometrowy podjazd na Osiedle Migdalskie. Tu warto zatrzymać się na chwilę, aby złapać oddech, patrząc na dolinę Żylicy i północne stoki Skrzycznego. Następnie ruszamy łagodną leśną drogą w kierunku Przełęczy Karkoszczonka (729 m n.p.m.), którą osiągamy po około 20 minutach. To doskonałe miejsce na odpoczynek; znajduje się tu urokliwa polana i znane schronisko Chata Wuja Toma z pełnym bufetem i całoroczną obsługą. 

Po przerwie wsiadamy na rower i kierujemy się dość długim i zróżnicowanym podjazdem w stronę Siodła pod Klimczokiem (1042 m n.p.m.). Z tego miejsca jedziemy przez pewien czas turystycznym szlakiem niebieskim, po czym skręcamy w prawo na szlak czerwony. Po ok. 800 metrach skręcamy w lewo na szlak żółty – stąd już tylko 500 metrów na Klimczok, najwyższy szczyt Bielska-Białej (1117 m n.p.m.), z którego roztacza się piękna panorama Beskidów. To kolejne miejsce na trasie, w którym warto zatrzymać się na chwilę, by nacieszyć się bliskością przyrody. 

Gdy już zaczerpniemy pozytywnej energii wracamy w kierunku Siodła pod Klimczokiem, skąd rozpoczynamy zjazd do centrum Szczyrku, mijając po drodze Osiedle Podmagura (920 m n.p.m.) oraz Sanktuarium „Na Górce” (670 m n.p.m.). Z „Górki” zjeżdżamy 1 km w dół ul. Wrzosową. Skręcamy w lewo w ul. Górską, którą dojeżdżamy do mostu Bielańskiego. Na światłach skręcamy w prawo i jedziemy 3 km ul. Beskidzką oraz deptakami w stronę wypożyczalni Bike Czyrna.