Zadzwoń +48 501 078 564
Zadzwoń +48 501 078 564
Prośba o kontakt

Trasa nr 1

Czyrna - Jaworzyna - Skrzyczne - Malinowska Skała - Biały Krzyż - Kotarz - Czyrna

  • Długość: 25 km
  • Trudność: trudna
  • Czas: 3 godz. bez postoju
  • Mapa: wgrana do urządzenia

Piękna, momentami bardzo trudna trasa, jest przeznaczona dla zaawansowanych rowerzystów o dobrej kondycji fizycznej. Osoby zaczynające przygodę z MTB powinny wybrać się na wycieczkę w towarzystwie przewodnika. Jazdę rozpoczynamy w Czyrnej przy ul. Olimpijskiej, gdzie mieści się wypożyczalnia. Jedziemy asfaltowym odcinkiem przez ok. 1 km, a następnie średniotrudną leśną drogą dojeżdżamy do Hali Jaworzyna (920 m n.p.m.). 

Z Jaworzyny rozpoczynamy bardzo trudną partię trasy – mniej wytrawni rowerzyści będą musieli skorzystać z systemu WALK na odcinku około 200 metrów. W dalszej części podążamy łagodną trasą na najwyższą górę Beskidu Śląskiego – Skrzyczne (1257 m n.p.m.). W tym miejscu znajduje się schronisko turystyczne, gdzie można „podładować akumulatory”, a piękne widoki z polany szczytowej zachęcają do dłuższego relaksu. 

Ze Skrzycznego kierujemy się w stronę Malinowskiej Skały, jadąc wzdłuż pieszego szlaku turystycznego z bardzo łagodnymi podjazdami i zjazdami. Na szlaku podziwiamy rozległą panoramę z widokami m.in. na Kościelec, Baranią Górę i dolinę Szczyrku. Aby zdobyć Malinowską Skałę (1152 m n.p.m.) musimy wdrapać się z rowerem na jej szczyt, skąd roztacza się ładna i szeroka panorama. Skały na wierzchołku stanowią platformę widokową, z której roztaczają się wspaniałe widoki na Beskid Śląski z Magurą i Klimczokiem oraz Żywiecki z Babią Góra i Pilskiem, a przy dobrej przejrzystości powietrza na Tatry.

Po odpoczynku schodzimy kawałek pieszo, po czym jedziemy leśnymi duktami na Przełęcz Salmopolską (Biały Krzyż, 934 m n.p.m.), gdzie możemy urządzić kolejny postój np. obiadowy. Dalej zmierzamy w kierunku ostatniego szczytu na trasie naszej wycieczki, góry Kotarz (974 m n.p.m.), która jest najwyższym punktem na odcinku między Przełęczą Salmopolską a Przełęczą Karkoszczonka. 

Z Kotarza kontynuujemy przejazd w kierunku Osiedla Migdalskiego początkowo łagodną droga leśną, a potem dość długim i niewygodnym podjazdem po luźnych kamieniach. Z Osiedla Migdalskiego roztacza się piękny widok na dolinę Żylicy i północne stoki masywu Skrzycznego. Z tego miejsca zjeżdżamy stromą, najpierw kamienistą, a potem wyłożoną płytami ażurowymi ul. Widokową i dojeżdżamy do ul. Salmopolskiej. Stąd już tylko 200 m do wypożyczalni Bike Czyrna.